Тернопільська міська рада інформує

  • Video
    Звіт міського голови Тернополя Сергія Надала за 2023 рік

Бюджетний регламент Тернопільської міської ради

Затверджений рішенням Тернопільської міської ради №7/9/23 від 16.06.2016 року 

(внесено зміни рішенням від 22.02.2019р. №7/32/38, від 23.07.2021 №8/7/11)

 

БЮДЖЕТНИЙ РЕГЛАМЕНТ

Тернопільської міської ради

Стаття 1.  Бюджетний регламент міської ради (надалі – Бюджетний регламент) визначає організаційно-процедурні питання з підготовки, складання, розгляду, затвердження, виконання, контролю, внесення змін та звітності щодо бюджету Тернопільської міської територіальної громади (надалі – Бюджету), включаючи порядок подання пропозицій з бюджетних питань депутатами міської ради.

Стаття 2.  Метою Бюджетного регламенту є упорядкування процесів (механізму) формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються Тернопільською міською радою, її виконавчими органами і підрозділами протягом бюджетного періоду та на середньострокову перспективу, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу.

Стаття 3.  Бюджетний регламент розроблений відповідно до Конституції України, Бюджетного та Податкового кодексів України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації» та інших нормативно-правових актів України, що регулюють бюджетні відносини, а також Регламенту роботи Тернопільської міської ради VІІ скликання.

Стаття 4.  Бюджетний регламент містить:

4.1. порядок підготовчих робіт щодо формування прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;

4.2. порядок складання прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;

 4.3. порядок розгляду прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;

 4.4. порядок схвалення прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період.

4.5 особливості виконання у разі несвоєчасного прийняття;

4.6. порядок виконання Бюджету громади;

4.7. порядок контролю за виконанням Бюджету громади;

4.8. порядок внесення змін до Бюджету громади;

4.9. порядок подання звітності про виконання Бюджету громади .

Стаття 5.  Вихідні матеріали для складання прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період:

5.1. доведені МФУ особливості складання розрахунків до прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;

5.2. доведені МФУ типові форми бюджетних запитів та інструкції щодо їх заповнення;

5.3. доведені МФУ розрахунки прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, методика їх визначення, організаційно-методологічні вимоги та інші показники щодо складання  прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;

5.4. доведені КМУ (визначені схваленим у другому читанні проєктом закону про Державний бюджет України) показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів) і текстові статті, а також організаційно-методологічні вимоги щодо складання проєкту бюджету;

5.5. доведені КМУ показники нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів, сум дотацій і субвенцій, вилучення коштів;

5.6. матеріали, надані управліннями і відділами виконавчих органів ради;

5.7. бюджетні запити установ та  закладів галузей;

5.8. депутатські запити, запитання, звернення та відповіді на них, пов’язані з фінансуванням програм соціально-економічного та культурного розвитку громади інших цільових програм, а також із складанням проєкту Бюджету;

5.9. результати громадських (бюджетних) слухань та обговорень програми соціально-економічного розвитку та проєкту Бюджету, здійснюваних згідно зі статутом територіальної громади;

5.10. результати зустрічей депутатів з представниками громади, ініціативних груп, органів самоорганізації населення, ОСББ , тощо до проєкту бюджету.

5.11. заяви, пропозиції та рекомендації всіх учасників бюджетного процесу до проєкту Бюджету;

5.12. висновки та пропозиції експертних рад до проєкту Бюджету;        

5.13. граничні обсяги, фактичні та прогнозні показники надходжень до проєкту Бюджету і проєкту соціально-економічного розвитку громади;

5.14. попередній прогнозний обсяг доходів Бюджету  на наступний рік та порівняльна таблиця прогнозних показників з аналогічними показниками за попередній та поточні роки;

Стаття 6.  Проєктами  рішень про Бюджет на середньострокову перспективу та   Бюджету на наступний бюджетний період (відповідно до ст.72, п.1 ст.75 та  п.2 ст.76 БКУ) визначаються, а саме,

6.1 на середньострокову перспективу : ( ст 71, ст. 75-1 БКУ):

6.1.1 основні прогнозні показники економічного і соціального розвитку відповідної території, враховані під час розроблення прогнозу бюджету громади;

6.1.2 загальні показники доходів і фінансування місцевого бюджету, повернення кредитів до бюджету громади, загальні граничні показники видатків та надання кредитів з  бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);

6.1.3 показники за основними видами доходів бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);

6.1.4 показники дефіциту (профіциту) бюджету громади, показники за основними джерелами фінансування бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди), а також показники місцевого боргу, гарантованого  обласною радою чи територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій;

6.1.5 граничні показники видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади головним розпорядникам бюджетних коштів (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);

6.1.6 обсяги капітальних вкладень у розрізі інвестиційних проєктів, визначені в межах загальних граничних показників видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади;

6.1.7 положення щодо взаємовідносин бюджету громади з іншими місцевими бюджетами (включаючи показники, необхідні для складання прогнозів інших місцевих бюджетів);

6.1.8 інші показники і положення, необхідні для складання проєкту рішення про місцевий бюджет;

6.2. на наступний бюджетний період  (п.2 ст.76) :

6.2.1 загальні суми доходів, видатків та кредитування Бюджету (з розподілом їх на загальний та спеціальний фонди);

6.2.2 граничний обсяг річного дефіциту (профіциту)  Бюджету  в наступному бюджетному періоді (відповідно до ст.72, п.1 ст.75 БКУ) і місцевого боргу на кінець наступного бюджетного періоду; граничний обсяг надання місцевих гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій з урахуванням положень ст.ст.17,18  Бюджетного кодексу України;

6.2.3. доходи Бюджету  за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

6.2.4. фінансування Бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);

6.2.5. бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Бюджету за бюджетною класифікацією з обов’язковим виділенням видатків споживання (з них, видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг і оплату енергоносіїв) та видатків розвитку (у додатках до рішення);

6.2.6. бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатках до рішення);

6.2.7. розмір оборотного залишку коштів Бюджету;

6.2.8. додаткові положення, що регламентують процес виконання Бюджету;

6.2.9. перелік захищених видатків Бюджету, визначених на підставі статті 55 Бюджетного кодексу України;

6.2.10. повноваження виконавчих органів ради щодо виконання Бюджету  протягом бюджетного періоду.

Стаття 7. Разом з проєктом рішення про Бюджет  на середньострокову перспективу та  проєкту Бюджету на наступний бюджетний період подаються:

7.1. пояснювальна записка до проектів рішень, яка повинна містити інформацію та розрахунки згідно зі статтею 76 Бюджетного кодексу України;

7.2. показники витрат Бюджету, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних програм (проєктів), що враховані в Бюджеті, за умови, якщо реалізація таких програм (проєктів) триває більше одного бюджетного періоду;

7.3. перелік інвестиційних програм (проєктів) на середньострокову перспективу та на наступний бюджетний період;

7.4. інформація про хід виконання Бюджету у поточному бюджетному періоді;

7.5. пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проєкту Бюджету  (подаються постійній комісії  міської ради з питань бюджету і фінансів);

7.6.  інші матеріали, обсяг і форму яких визначає міька рада або її виконавчий комітет.

Стаття 8. Пояснювальна записка до проєкту рішення на наступний бюджетний період (відповідно до ст.76) має містити:

8.1. інформацію про соціально-економічний стан громади і прогноз його розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проєкту Бюджету ;

8.2. оцінку доходів Бюджету з урахуванням втрат доходів бюджету внаслідок наданих міською радою податкових пільг;

8.3. пояснення до основних положень проєкту рішення про бюджет громади, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків і кредитування за бюджетною класифікацією (тут же надаються бюджетні показники за попередній, поточний, наступний бюджетні періоди в розрізі класифікації видатків та кредитування Бюджету;

8.4. обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних проєктів;

8.5. інформацію щодо погашення міського боргу, обсягів та умов місцевих запозичень.

Стаття 9. При затвердженні Бюджету на наступний бюджетний період  враховуються:

9.1. у першочерговому порядку потреби в коштах:

- на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;

- на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами (ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань);

- на виплату стипендій учням та студентам професійно-технічних та вищих навчальних закладів, які перебувають у комунальній власності  громади;

- інші соціально-захищені статті;

9.2. у повному обсязі цільові кошти, передбачені у складі видатків при визначенні міжбюджетних трансфертів між Державним бюджетом та  Бюджетом  громади (обсяги таких коштів зменшенню не підлягають).

Стаття 10. Стадії бюджетного процесу, зміст робіт, виконавці та терміни виконання наведені в додатку № 1 до цього Бюджетного регламенту.

 

 

Міський голова                                                                             Сергій НАДАЛ