Затверджений рішенням Тернопільської міської ради №7/9/23 від 16.06.2016 року
(внесено зміни рішенням від 22.02.2019р. №7/32/38, від 23.07.2021 №8/7/11)
БЮДЖЕТНИЙ РЕГЛАМЕНТ
Тернопільської міської ради
Стаття 1. Бюджетний регламент міської ради (надалі – Бюджетний регламент) визначає організаційно-процедурні питання з підготовки, складання, розгляду, затвердження, виконання, контролю, внесення змін та звітності щодо бюджету Тернопільської міської територіальної громади (надалі – Бюджету), включаючи порядок подання пропозицій з бюджетних питань депутатами міської ради.
Стаття 2. Метою Бюджетного регламенту є упорядкування процесів (механізму) формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються Тернопільською міською радою, її виконавчими органами і підрозділами протягом бюджетного періоду та на середньострокову перспективу, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу.
Стаття 3. Бюджетний регламент розроблений відповідно до Конституції України, Бюджетного та Податкового кодексів України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про доступ до публічної інформації» та інших нормативно-правових актів України, що регулюють бюджетні відносини, а також Регламенту роботи Тернопільської міської ради VІІ скликання.
Стаття 4. Бюджетний регламент містить:
4.1. порядок підготовчих робіт щодо формування прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;
4.2. порядок складання прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;
4.3. порядок розгляду прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;
4.4. порядок схвалення прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період.
4.5 особливості виконання у разі несвоєчасного прийняття;
4.6. порядок виконання Бюджету громади;
4.7. порядок контролю за виконанням Бюджету громади;
4.8. порядок внесення змін до Бюджету громади;
4.9. порядок подання звітності про виконання Бюджету громади .
Стаття 5. Вихідні матеріали для складання прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період:
5.1. доведені МФУ особливості складання розрахунків до прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;
5.2. доведені МФУ типові форми бюджетних запитів та інструкції щодо їх заповнення;
5.3. доведені МФУ розрахунки прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, методика їх визначення, організаційно-методологічні вимоги та інші показники щодо складання прогнозу Бюджету на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період;
5.4. доведені КМУ (визначені схваленим у другому читанні проєктом закону про Державний бюджет України) показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів) і текстові статті, а також організаційно-методологічні вимоги щодо складання проєкту бюджету;
5.5. доведені КМУ показники нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів, сум дотацій і субвенцій, вилучення коштів;
5.6. матеріали, надані управліннями і відділами виконавчих органів ради;
5.7. бюджетні запити установ та закладів галузей;
5.8. депутатські запити, запитання, звернення та відповіді на них, пов’язані з фінансуванням програм соціально-економічного та культурного розвитку громади інших цільових програм, а також із складанням проєкту Бюджету;
5.9. результати громадських (бюджетних) слухань та обговорень програми соціально-економічного розвитку та проєкту Бюджету, здійснюваних згідно зі статутом територіальної громади;
5.10. результати зустрічей депутатів з представниками громади, ініціативних груп, органів самоорганізації населення, ОСББ , тощо до проєкту бюджету.
5.11. заяви, пропозиції та рекомендації всіх учасників бюджетного процесу до проєкту Бюджету;
5.12. висновки та пропозиції експертних рад до проєкту Бюджету;
5.13. граничні обсяги, фактичні та прогнозні показники надходжень до проєкту Бюджету і проєкту соціально-економічного розвитку громади;
5.14. попередній прогнозний обсяг доходів Бюджету на наступний рік та порівняльна таблиця прогнозних показників з аналогічними показниками за попередній та поточні роки;
Стаття 6. Проєктами рішень про Бюджет на середньострокову перспективу та Бюджету на наступний бюджетний період (відповідно до ст.72, п.1 ст.75 та п.2 ст.76 БКУ) визначаються, а саме,
6.1 на середньострокову перспективу : ( ст 71, ст. 75-1 БКУ):
6.1.1 основні прогнозні показники економічного і соціального розвитку відповідної території, враховані під час розроблення прогнозу бюджету громади;
6.1.2 загальні показники доходів і фінансування місцевого бюджету, повернення кредитів до бюджету громади, загальні граничні показники видатків та надання кредитів з бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
6.1.3 показники за основними видами доходів бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
6.1.4 показники дефіциту (профіциту) бюджету громади, показники за основними джерелами фінансування бюджету громади (з розподілом на загальний та спеціальний фонди), а також показники місцевого боргу, гарантованого обласною радою чи територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій;
6.1.5 граничні показники видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади головним розпорядникам бюджетних коштів (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
6.1.6 обсяги капітальних вкладень у розрізі інвестиційних проєктів, визначені в межах загальних граничних показників видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади;
6.1.7 положення щодо взаємовідносин бюджету громади з іншими місцевими бюджетами (включаючи показники, необхідні для складання прогнозів інших місцевих бюджетів);
6.1.8 інші показники і положення, необхідні для складання проєкту рішення про місцевий бюджет;
6.2. на наступний бюджетний період (п.2 ст.76) :
6.2.1 загальні суми доходів, видатків та кредитування Бюджету (з розподілом їх на загальний та спеціальний фонди);
6.2.2 граничний обсяг річного дефіциту (профіциту) Бюджету в наступному бюджетному періоді (відповідно до ст.72, п.1 ст.75 БКУ) і місцевого боргу на кінець наступного бюджетного періоду; граничний обсяг надання місцевих гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій з урахуванням положень ст.ст.17,18 Бюджетного кодексу України;
6.2.3. доходи Бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);
6.2.4. фінансування Бюджету за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);
6.2.5. бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Бюджету за бюджетною класифікацією з обов’язковим виділенням видатків споживання (з них, видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг і оплату енергоносіїв) та видатків розвитку (у додатках до рішення);
6.2.6. бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатках до рішення);
6.2.7. розмір оборотного залишку коштів Бюджету;
6.2.8. додаткові положення, що регламентують процес виконання Бюджету;
6.2.9. перелік захищених видатків Бюджету, визначених на підставі статті 55 Бюджетного кодексу України;
6.2.10. повноваження виконавчих органів ради щодо виконання Бюджету протягом бюджетного періоду.
Стаття 7. Разом з проєктом рішення про Бюджет на середньострокову перспективу та проєкту Бюджету на наступний бюджетний період подаються:
7.1. пояснювальна записка до проектів рішень, яка повинна містити інформацію та розрахунки згідно зі статтею 76 Бюджетного кодексу України;
7.2. показники витрат Бюджету, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних програм (проєктів), що враховані в Бюджеті, за умови, якщо реалізація таких програм (проєктів) триває більше одного бюджетного періоду;
7.3. перелік інвестиційних програм (проєктів) на середньострокову перспективу та на наступний бюджетний період;
7.4. інформація про хід виконання Бюджету у поточному бюджетному періоді;
7.5. пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проєкту Бюджету (подаються постійній комісії міської ради з питань бюджету і фінансів);
7.6. інші матеріали, обсяг і форму яких визначає міька рада або її виконавчий комітет.
Стаття 8. Пояснювальна записка до проєкту рішення на наступний бюджетний період (відповідно до ст.76) має містити:
8.1. інформацію про соціально-економічний стан громади і прогноз його розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проєкту Бюджету ;
8.2. оцінку доходів Бюджету з урахуванням втрат доходів бюджету внаслідок наданих міською радою податкових пільг;
8.3. пояснення до основних положень проєкту рішення про бюджет громади, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків і кредитування за бюджетною класифікацією (тут же надаються бюджетні показники за попередній, поточний, наступний бюджетні періоди в розрізі класифікації видатків та кредитування Бюджету;
8.4. обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних проєктів;
8.5. інформацію щодо погашення міського боргу, обсягів та умов місцевих запозичень.
Стаття 9. При затвердженні Бюджету на наступний бюджетний період враховуються:
9.1. у першочерговому порядку потреби в коштах:
- на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;
- на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами (ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань);
- на виплату стипендій учням та студентам професійно-технічних та вищих навчальних закладів, які перебувають у комунальній власності громади;
- інші соціально-захищені статті;
9.2. у повному обсязі цільові кошти, передбачені у складі видатків при визначенні міжбюджетних трансфертів між Державним бюджетом та Бюджетом громади (обсяги таких коштів зменшенню не підлягають).
Стаття 10. Стадії бюджетного процесу, зміст робіт, виконавці та терміни виконання наведені в додатку № 1 до цього Бюджетного регламенту.
Міський голова Сергій НАДАЛ