Тернопіль, 25 листопада 2024 року — Лабораторія інноваційного розвитку Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні провела у Тернополі захід під назвою «Go Green Ternopil: творча подорож».
У травні 2024 року Тернопіль розпочав активну фазу реалізації портфоліо проєктів під назвою «Зелене та комфортне місто Тернопіль» — програми у межах проєкту «Мери за економічне зростання», що фінансується ЄС та впроваджується ПРООН. Мета програми — протестувати низку взаємопов’язаних проєктів (опцій), які сприятимуть «зеленому» переходу міста — стратегічному напрямку, який попередньо визначила громада.
Серед ключових результатів програми є відкриття в Тернополі «ЕкоХабу» — коворкінгу, що об'єднає тих, хто рухає місто вперед, а також оновлення Стратегії розвитку громади для підтримки вищезгаданого переходу. Крім того, портфоліо продемонструє потенціал зростання та розвитку міста через дослідження, інновації та залучення громади до процесів розвитку.
Сергій Надал, міський голова Тернополя, зазначив під час відкриття «ЕкоХабу»: «Тернопіль впевнено рухається до створення міста, яке гармонійно поєднує сучасні технології, екологічну свідомість та комфорт для мешканців. Ми пишаємося, що Тернопіль став одним із перших міст в Україні, які застосовують портфельний підхід. Завдяки співпраці з ПРООН та іншими партнерами ми створюємо хаб зеленої трансформації, оновлюємо стратегію розвитку громади та впроваджуємо інноваційні рішення. Це дозволяє нам закладати фундамент для зеленого, сучасного і прогресивного міста, де кожен мешканець відчує позитивні зміни».
У межах «Go Green Ternopil» Лабораторія інноваційного розвитку залучила усіх партнерів, які зацікавлені у майбутньому Тернополя, зокрема місцеві громадські організації, науковців та бізнес, для активізації поточних проєктів та сталих практик. Під час заходу наголосили на важливості інновацій та креативності у розвитку громади.
Христофорос Політіс, Заступник Постійного представника ПРООН в Україні, наголосив, що ПРООН вже багато років є відданим партнером у зеленому та сталому переході України і залишається непохитним у цій ролі, впроваджуючи підхід «Відбудувати екологічніше, ніж було» шляхом сприяння інноваціям, просування політичних реформ та розширення прав і можливостей місцевих громад.
«Сьогодні в Тернополі ми святкуємо створення таких трансформаційних просторів, як ЕкоХаб, і зміцнюємо нашу відданість масштабованим, сталим рішенням, які переосмислюють шляхи до процвітання міст. Це більше, ніж крок вперед для розвитку міста — це план для стійкого, зеленого майбутнього для України та інших країн», — додав Христофорос.
Ключовою частиною заходу «Go Green Ternopil» було проведення двох окремих сесій:
1. Сесія зі стратегічного планування: обговорення дорожньої карти зеленої трансформації з акцентом на співпрацю та партнерство.
2. Сесія зі створення концепції розвитку «ЕкоХабу»: дискусія про мобілізацію ресурсів та залучення донорів, а також про те, як стимулювати місцеві організації брати участь у майбутньому хабу та активізувати міжсекторальну співпрацю.
Окрім сесій, захід став платформою для презентації проєктів портфоліо Тернополя та команд акселераційної програми BOOST Ukraine Green Innovation Challenge.
Окрему частину «Go Green Ternopil» присвятили штучному інтелекту та його використанню у просторовому розвитку. Родзинкою цієї частини була перша в Україні презентація онлайн-інструменту UrbanistAI.
Паралельно учасники заходу могли відвідати виставку інноваційних продуктів, які демонструють практики зеленої трансформації через мобільні креативні лабораторії з акцентом на залучення молодих жінок та дівчат до творчості та сталих практик, які представив проєкт GIZ «ToloCar».
Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН працює в Україні за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та Катарського фонду розвитку (QFFD).
Для інформації:
«Зелений» перехід — це перехід до сталого та екологічно безпечного розвитку міст, спрямований на зменшення впливу людської діяльності на навколишнє середовище. Цей підхід передбачає широке застосування інноваційних технологій, відновлюваних джерел енергії, раціональне використання природних ресурсів, екологічно чисті методи виробництва та споживання. Зелена трансформація спрямована на створення стійкої інфраструктури та соціальних систем, які сприяють економічному зростанню, збереженню природних ресурсів та підвищенню якості життя суспільства.