
За цей період наша держава виступила з низкою міжнародних ініціатив, а представники України не лише входили до складу робочих та керівних органів організації, але й обіймали високі посади у Секретаріаті ЮНЕСКО.
Україна активно взаємодіяла та була обрана до низки керівних та робочих органів ЮНЕСКО, зокрема, – чотири рази до Виконавчої ради ЮНЕСКО (тричі – з часу відновлення Незалежності України у 1991 р.).
За цей час значно розширилася представленість української спадщини у Списку всесвітньої спадщини, Репрезентативному списку нематеріальної, Міжнародному реєстрі документальної спадщини людства.
В Україні знаходяться 7 культурних та 1 природний об’єкт, внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Культурний об’єкт «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» перебуває на тимчасово окупованій росією території м. Севастополя .
До Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства внесено Косівську кераміку, Петриківський розпис, кримськотатарський орнамент Орьнек, культуру приготування українського борщу (цей елемент внесено під час війни рф проти України до Списку, що потребує термінової охорони), тощо.
Багато українських навчальних закладів увійшли до мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО (більше 70 шкіл із різних регіонів) та кафедр ЮНЕСКО (у рамках програми UNESCO/ UNITWIN (University Twinning and Networking Programme) Україні функціонують 12 кафедр ЮНЕСКО).
Низка українських міст увійшли до глобальної Мережі міст, що навчаються та креативних міст ЮНЕСКО - Київ, Львів, Нетішин, Новояворівськ, Одеса, Мелітополь, Нікополь, Полтава, Суми, Тернопіль, Харків.
До Всесвітньої мережі біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» включено 10 українських та транскордонних біорезерватів, два з яких – «Асканія Нова» та «Чорноморський» - перебувають на тимчасово окупованих росією територіях .
Протягом 2021-2023 рр. Україна посилила свої позиції в Організації. Наразі ми представлені в 11 робочих органів ЮНЕСКО, серед яких
- Комітет Всесвітньої спадщини;
- Виконавча рада Міжурядової океанографічної комісії;
- Міжурядова рада Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх»;
- Міжурядова рада Міжнародної Програми розвитку комунікацій;
- Міжурядовий комітет з питань фізичного виховання та спорту;
- Міжурядовий комітет з питань захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту;
- Міжурядовий комітет зі сприяння поверненню культурних цінностей до країн їх походження або їх реституції у разі незаконного привласнення;
- Глобальна Робоча Група з імплементації Десятиріччя мов корінних народів світу (2022-2032 рр.) тощо.
Історичною подією для ЮНЕСКО став виступ Президента України Й.В. Пана Володимира Зеленського на 215-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО (11 жовтня 2022 р.), який наголосив:
- Росія має бути виключена з усіх органів ЮНЕСКО.
- Україні потрібна підтримка у збереженні культурної спадщини, освіти і науки.
У ході 216-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО (травень 2023 р.) Україною було ініційовано рішення про запровадження статусу Юного Амбасадора Асоційованих шкіл ЮНЕСКО. Програма юних амбасадорів заохочуватиме дітей та молодь до активної участі у формуванні сталого та інклюзивного майбутнього та участі у глобальних процесах просування цінностей, таких як права людини, культурна спадщина, екологія, освіта. Юні Амбасадори відстоюватимуть цінності та ініціативи ЮНЕСКО та сприятимуть позитивним змінам у своїх громадах та за їх межами.
У листопаді 2023 р. на 42-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО Перша Леді України Пані Олена Зеленська у якості Почесного Гостя вперше звернулась до держав-членів ЮНЕСКО з закликом підтримати Україну у її зусиллях захистити свою спадщину від російської агресії. Пані Зеленська відкрила «Українську книжкову поличку» у Бібліотеці ЮНЕСКО (8 листопада 2023 р.) і мала дружню зустріч з Генеральною директоркою ЮНЕСКО Пані Одрі Азулє.
Заступника Постійного представника України при ЮНЕСКО М.П.Мовчана було обрано Головою Комісії з питань комунікації та інформації 42-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (07-22.11.2023 р.). Головування представника України було оцінено як ефективне та високопрофесійне в колах ЮНЕСКО, керівництвом Секретаріату ЮНЕСКО та делегаціями держав-членів з різних регіонів світу і позитивно вплинуло на подальше зміцнення впливу та позицій України в рамках ЮНЕСКО.
На порядку денному організації залишаються моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна) та забезпечення міжнародної допомоги з боку ЮНЕСКО для подолання наслідків повномасштабної військової агресії з боку російської федерації, що реалізується через ухвалення Виконавчою радою ЮНЕСКО відповідних рішень.
З початку тимчасової окупації Росією Кримського півострова Виконавчою радою ЮНЕСКО ухвалено 15 рішень «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)».
З початку повномасштабного вторгнення ухвалено 4 рішення Виконради «Програма дій та надзвичайної допомоги ЮНЕСКО Україні».
У 2023 році 25 об’єктам культурної спадщини України було надано посилений захист у рамках Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року та Другого протоколу 1999 року до неї.
За період повномасштабного вторгнення з боку рф, через окремі фінансові механізми (спеціальні фонди, донорські програми, спеціальні рахунки), ЮНЕСКО спрямовує певну частину фінансової допомоги Україні.
Загалом, станом на квітень 2024 р. ЮНЕСКО мобілізувала для України понад 66 млн. 227 тис. дол. США. від країн та організацій-донорів.
Участь України в ЮНЕСКО відкриває широкі можливості для спільної роботи над важливими завданнями збереження культурної спадщини і культурного розмаїття, підтримки освіти та наукових досліджень, а також медіа-сфери та забезпечення безпеки журналістів.
Україна є відданою цінностям ЮНЕСКО, визначеним її Статутом як мета Організації - розвиток загальної поваги до справедливості, до верховенства права та за права людини та основні свободи для всіх народів світу, незалежно від раси, статі, мови чи релігії, відповідно до статуту ООН.
ЮНЕСКО є надійним партнером України у захисті цих цінностей від російської агресії.