З нагоди повстання України і Польщі проти Російської імперії у Тернополі вшанували загиблих Героїв

Цими днями Польща та Україна відзначає ювілей важливої історичної події. 150 років тому почалось Січневе повстання — польське національне визвольне повстання 1863—1864 років проти Російської імперії. Разом з поляками, в повстанні взяли участь литовці, білоруси й українці. З цієї нагоди міський голова Тернополя Сергій Надал та Генеральний консул республіки Польща у Львові поклали квіти до могил Героїв Січневого повстання, що поховані на Микулинецькому кладовищі у Тернополі.

«Сьогодні вшановуючи пам'ять Героїв, згадаємо історію, яка нагадує нам це найбільше повстання на наших землях проти Російського царату, воно мало великий міжнародний резонанс та підтримку міжнародної громадськості. На жаль, воно закінчилося поразкою повстанців, десятки тисяч героїв загинули в сутичках, були страчені, засуджені до каторги чи заслані до Сибіру. Але воно стало символом незламного духу у захисті своєї землі і своєї правди. Воно дало натхнення прийдешнім поколінням. Зрештою, воно стало уособленням цивілізаційного вибору поляків, українців, литовців, білорусів — вибору Європейського, незалежного від імперських зазіхань брутального північного сусіда», - зазначив Сергій Надал.

Тернопіль і тернополяни також були активними у тих подіях 150-річної давності. На Микулинецькому кладовищі похований учасник Січневого повстання 1863 р. Леонард Менжинський родом з Великих Бірок. Він приєднався до повстанців, маючи 16 років. Після поразки відбував 6 років каторги в Сибіру. Після повернення з Росії надрукував у Тернополі в 1910 р. книгу «Спогади про січневе повстання і сибірську каторгу». Помер у 1922 р.

Так, інший наш земляк, з Берем’ян Бучацького району, поет Корнель Уейський написав «Хорал» гімн повстанців 1863 р. в пам'ять про двоюрідного брата Калікста, який помер від 28 ран на тілі, отриманих в бою під Коритницею.

У підготовці Січневого повстання брали участь люди, які в подальшому стали гордістю української історії. Це українськийісторик і громадський діяч польського походження Володимир Антонович, Тадей Рильський (батько українського поета Максима Рильского). Провідники польського повстання. Сєраковський і Калиновський говорили право литовського, білоруського і українського народів на самостійність.

«Нещодавно ми згадували річницю бою під Крутами, сьогодні згадуємо – річницю повстання за незалежність Польщі від Російської імперії.

150 років назад розбиті повстанці отримали притулок в селах навколо прикордонного Тернополя – Загребеллі, Довжанці, Ігровиці, Богданівці, - додав Сергій Надал. - 90 років тому на цьому кладовищі спочили понад 20 діячів УНР, меморіальну таблицю з їх прізвищами ми відкривали на минулому тижні. Пам'ять про польських і українських героїв, які боролись за незалежність своїх народів і країн, має нас об’єднувати».