Звернення міського голови Тернополя щодо 72-ї річниці утворення УГВР – уряду «Воюючої України»


Щиро вітаю всіх українців з 72 річницею створення уряду «Воюючої України», уряду «Повстанської України»!

15 липня в серці Карпатських гір на південь від села Сприня Самбірського району було урочисто оголошення про створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) – підпільного парламенту і уряду «Воюючої України».

Створення цієї інституції без перебільшення має ключове значення в історії національно-визвольної боротьби українського народу в 40-50-х роках ХХ ст.

Після створення УПА на Волині, Галичині та Поділлі в 1942-1943 роках цілі райони було звільнено від влади німців (одна з таких республік – Колківська). В них запроваджувалась українська адміністрація, працювали школи. З 1943 р. діяльність ОУН і УПА стає загальнонаціональним рухом опору.

Тому на часі було створення всеукраїнського провідного центру із представників усіх українських земель та політичних організацій.

Завданням такого позапартійного органу мало стати керівництво українським рухом на рідних землях та представництво його за кордоном. «Масове поширення збройної боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу», - стверджував тоді командир Української повстанської армії генерал Роман Шухевич.

Вже на початку 1944 р. було організовано ініціативний комітет зі створення верховного політичного органу - парламенту і уряд «Воюючої України».

Головою парламенту, Президентом УГВР обрано Крила Осьмака, полтавчанина. Постать президента, вихідця зі Східної України, вказувала на те, що УГВР репрезентувало всю Україну.

Варто зазначити, що Українська Головна Визвольна Рада не була підконтрольна лише ОУН, це був справді загальнонаціональний уряд.

Увійти до складу уряду «Воюючої України», окрім членів ОУН, виявили бажання члени Центральної ради УНР, прихильники гетьмана Павла Скоропадського, представники на той час найбільшої (за виключенням ОУН) некомуністичної партії України УНДП.

Незважаючи на перешкоди з боку німецьких та радянських окупантів, уряд «Воюючої України» активно діяв. Регулярно випускав бюлетень «Бюро інформації УГВР», де вміщувалися накази, інформувалося про нагородження воїнів УПА, про більшовицький терор, організовувалися закордонні рейди УПА. Демонструвалося - в Україні продовжується боротьба. Саме завдяки цій діяльності, ворогам не вдалося цілком придушити рух за Незалежність, що на початку 1990-х дозволив постати Незалежній Україні.

Більше того, сьогодні, відзначаючи 72-річчя від створення УГВР, український народ продовжує свою боротьбу за Незалежність та свободу від нової російської агресії.

Безславний кінець нацистської Німеччини та розпад комуністичного Радянського Союзу, з якими героїчно боровся український національно-визвольний рух під керівництвом уряду «Воюючої України» є переконливими свідченнями того, що ворог буде знову переможений. А імперіалізм, тоталітаризм, агресія, загарбання чужих земель назавжди залишиться у минулому.

Нехай українська земля вічно пам’ятає імена наших Героїв, а сучасники гідно наслідують приклад своїх дідів та прадідів!

Слава Україні!

 
 

Міський голова Тернополя                                                                                        Сергій Надал