Спеціальний трудовий стаж — це сумарна тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, яка дає право на дострокове призначення трудової пенсії.
Зокрема, пенсії за вислугу років призначаються окремим категоріям громадян, зайнятим на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Наприклад, відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи — не менш як 25 років за Переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно зі ст. 7 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в разі залишення роботи, яка дає право на цю пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 р. № 909 (зі змінами, внесеними постановою від 26.09.2002 р. № 1436) затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Ураховуючи абзац другий ч. 16 Прикінцевих положень Закону, слід зазначити, що для визначення права на пенсію за вислугу років спеціальний стаж як до, так і після 1 січня 2004 р. обчислюється за Законом України «Про пенсійне забезпечення» та постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637 — за даними трудової книжки, а за потреби — уточнюючих довідок.
Тобто, якщо, наприклад, медична сестра лікарні після 2004 р. щомісця працювала на 0,5 ставки й одержувала заробітну плату в розмірі, меншому від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством, то до страхового стажу кожний місяць роботи після 1 січня 2004 р. буде зараховано пропорційно до сплачених страхових внесків (якщо не було доплачено до мінімального), а до стажу роботи за спеціальністю, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, — буде зараховано як повні місяці роботи.
З.І.Гнатенко
начальник відділу з призначення
пенсій УПФУ в м.Тернополі