Право на пенсію за віком мають чоловіки та жінки, після досягнення пенсійного віку 60 років та мають не менше 15 років страхового стажу.
Пенсія за віком призначається відповідно до Закони України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Деякі особи (державні службовці, науковці, посадові особи органів місцевого самоврядування, судді, прокурори, народні депутати, журналісти) мають право на пенсію (за наявності відповідних умов) за спеціальними законами: «Про державну службу», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про службу в органах місцевого самоврядування» і т.д.
З набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (01.10.2011) вік виходу на пенсію для жінок змінився. Як саме він змінився, можна побачити в таблиці:
55 років | які народилися до 30 вересня 1956 р. включно |
55 років 6 місяців | які народилися з 1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1957 р. |
56 років | які народилися з 1 квітня 1957 р. по 30 вересня 1957 р. |
56 років 6 місяців | які народилися з 1 жовтня 1957 р. по 31 березня 1958 р. |
57 років | які народилися з 1 квітня 1958 р. по 30 вересня 1958 р. |
57 років 6 місяців | які народилися з 1 жовтня 1958 р. по 31 березня 1959 р. |
58 років | які народилися з 1 квітня 1959 р. по 30 вересня 1959 р. |
58 років 6 місяців | які народилися з 1 жовтня 1959 р. по 31 березня 1960 р. |
59 років | які народилися з 1 квітня 1960 р. по 30 вересня 1960 р. |
59 років 6 місяців | які народилися з 1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р. |
60 років | які народилися з 1 квітня 1961 р. по 31 грудня 1961 р. |
Разом з цим, як компенсація, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року та виходять на пенсію пізніше ніж у 55 років, після виходу на пенсію встановлюється підвищення до пенсії, обчисленого відповідно до ст.27 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в розмірі 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.
Однак, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсій, обчислений відповідно до ст.27 та з урахуванням статті 28 вказаного Закону, зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від виду. У разі працевлаштування жінки, якій достроково призначено пенсію, виплата достроково призначеної пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення пенсійного віку відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію. Цей відсоток переглядається також, якщо особа після досягнення встановленого пенсійного віку продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.
ВАЖЛИВО: кожна жінка обов’язково має визначитися, коли їй виходити на пенсію: в «свій» пенсійний вік (при цьому її пенсія буде збільшена на 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію) чи достроково, в 55 років (при цьому пенсія її буде зменшена на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць стажу).
Щоб отримати пенсію, Вам, майбутньому пенсіонеру, потрібно зробити обов’язкові кроки, які приведуть до бажаного результату:
1 крок. Зібрати документи, необхідні для призначення пенсії. Як відомо, розмір пенсії насамперед залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати. А тому для розрахунку пенсії перш за все потрібно мати наступні документи:
- паспорт (інший документ, що засвідчує особу, її місце проживання (реєстрації) та вік;
- довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера (або відповідна відмітка в паспорті для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера);
- документи про стаж:
- трудова книжка;
- диплом, атестат (в разі навчання за денною формою);
- військовий квиток;
- довідки, видані за місцем роботи, служби, навчання або архівними установами;
- свідоцтва про народження дітей для жінок, які не працювали і здійснювали догляд за дітьми до 3-річного віку;
- документи, що підтверджують здійснення догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом або престарілим;
- документи, що підтверджують періоди здійснення особою підприємницької діяльності та ін.
Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
- довідка про заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд, незалежно від перерв, до 01.07.2000 (це право зберігається за заявником до 01.01.2016);
- документи, що засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, члена сім’ї загиблого, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Почесного донора України (СРСР), жертви нацистських переслідувань, документи про визнання особи реабілітованою, проживання в гірських населених пунктах та інші).
Отже, якщо всі зазначені вище документи зібрані, то Ви повинні перш за все зробити первинну їх правову експертизу.
По перше, Ви повинні зіставити правильність написання свого прізвища, імені, по батькові та року народження у всіх наявних документах паспортним даним, на українській та російській мові відповідно.
Після цього, необхідно переглянути всі записи про трудову діяльність в трудовій книжці.
ВАЖЛИВО ЗНАТИ, що порядок ведення трудових книжок затверджений «Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників» від 29.07.1993 за № 58 (зі змінами і доповненнями).
Обов’язковими мають бути:
- послідовність записів про працевлаштування та звільнення;
- кожен запис повинен проводитись на підставі наказу, який обов’язково складається із номеру та дати видачі;
- внесення в трудову книжку запису про розірвання трудових відносин засвідчується печаткою та посадовою особою, яка його провела.
Зразок правильного оформлення трудової книжки
Якщо Ви виявили в своїх документах неточності, то необхідно звернутися до роботодавця або архівної установи для проведення уточнень або отримання уточнюючих документів. В разі, коли з різних на те причин, Ви не може вирішити дане питання, необхідно звертатись за допомогою до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання. Працівники управлінь Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нададуть Вам кваліфіковану всебічну допомогу і направлять запити для отримання необхідної інформації.
До уваги жінок! Якщо після укладання шлюбу або розлучення у Ваші документи не внесено відповідні корективи, то Вам необхідно також подати той чи інший документ, який внесе ясність в ситуацію, що склалась.
Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі