Тернопільська міська рада інформує

  • Video
    Публічне представлення інформації про виконання бюджету Тернопільської громади за 2024 рік

Обчислення заробітку – важливе питання при розрахунку пенсійної виплати

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців, крім випадку, якщо набутий страховий стаж становить менше ніж 60 місяців і для обчислення береться фактично відпрацьований період.

Отже, ст.40 Закону гласить, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (до відома інформуємо, що за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу містяться в базі даних органів Пенсійного фонду України, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про заробітну плату з підприємств, установ, організацій, де він працював).

Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може враховуватися при обчисленні пенсії у двох випадках та за дотримання наступних умов:

1) насамперед за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Однак, таким правом пенсіонери матимуть змогу скористатись лише у період до 1 січня 2016 року;

2) в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців і також підтверджується первинними документами.

Для отримання довідки про заробітну плату за період до 1 липня 2000 р. майбутнім пенсіонерам необхідно звертатися до підприємств, де вони працювали або у разі реорганізації – до їх правонаступників. Якщо ж підприємство ліквідувалося без визначення правонаступника – до архівних установ, до яких всі документи передані на зберігання. У випадку, коли трудова діяльність людини проходила у віддаленій місцевості і немає можливості особисто звернутися в організацію, необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду області, які в свою чергу нададуть посильну допомогу для вирішення питання. Також, довідки про заробіток мають бути обов’язково підтверджені первинними документами (особовими рахунками, платіжними відомостями тощо).

Також, законодавство надає певну перевагу особі, а саме можливість виключення з обчислення заробітку «невигідних» періодів. Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, із заробітної плати для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу. Так звана «оптимізація» проводиться з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що «оптимізація» в сумі складе не більше як 10 відсотків тривалості всього страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Між іншим, із підрахунку заробітної плати додатково за бажанням особи можуть бути виключені наступні періоди:

  1. строкової військової служби;
  2. навчання;
  3. догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років;
  4. за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або за пристарілою особою, якій виповнилося 80 років, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства;
  5. догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 

У разі, якщо особа не зазначає період заробітку, який є для неї не вигідним, працівники органів Пенсійного фонду провадять «оптимізацію» заробітної плати автоматично за допомогою програмного забезпечення.

Однак, важливим залишається те, що загальний період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, в загальному підсумку не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Не менше важливим є також показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески. Наразі, згідно із законодавством, для призначення пенсії застосовується середня зарплата по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики у сферах економічного розвитку, статистики.

 Отже, заробітна плата для визначення майбутнього розміру пенсії є одним із ключових показників. Звичайно, змінити розмір заробленої заробітної плати або тривалість набутого (відпрацьованого) страхового стажу неможливо, але про своє майбутнє необхідно подбати з замолоду. Якщо ж у Вас виникне бажання спробувати розрахувати зарплату та страховий стаж, то на допомогу Вам прийде спеціальна програма «Пенсійний калькулятор», якою можна скористатись відвідавши веб-сторінку Пенсійного фонду України (http://pfu.gov.ua, «Каталог послуг – Програмне забезпечення – Пенсійний калькулятор»).

 

Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі