Пенсії в разі втрати годувальника члена сімей військовослужбовців, призначаються, якщо:
- годувальник помер у період проходження служби;
- не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби;
- пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;
- сім’ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.
Мінімальний розмір таких пенсій не може бути нижче двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Станом на 01.05.2016 зазначений розмір становить 2260 гривень.
Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або зниклих безвісти військовослужбовців, які перебували на їх утриманні.
Члени сім’ї, вважаються утриманцями, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається:
• непрацездатним дітям;
• непрацездатним батькам і дружинам, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування.
До непрацездатних членів сім’ї належать:
- діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
- батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" або є інвалідами;
- батьки та дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", або якщо вони є інвалідами.
- дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.
Дружина (чоловік) годувальника, померлого внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";, незалежно від того, працює вона (він) чи ні, має право на пенсію в разі втрати годувальника.
Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.
Члени сім’ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника подаються членами сім'ї загиблого військовослужбовця до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.
Пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім’ї померлого вважається непрацездатним, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, - довічно.
Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Ольга Долішна
Начальник відділу з питань призначення,
перерахунку та виплати пенсій №2 у м. Тернополі
ТО УПФУ Тернопільської області