Для отримання допомоги на поховання до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:
– заява про виплату допомоги на поховання;
– витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (або довідка для отримання допомоги на поховання).
Витяг видається після державної реєстрації смерті відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради може видаватись довідка для отримання допомоги на поховання.
Розмір допомоги на поховання пенсіонерів, які одержували пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» – тримісячна пенсія, але не менше п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.Розмір допомоги на поховання пенсіонерів, які одержували пенсію згідно з іншими законами – розмір двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.Якщо пенсіонер перебував на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім’ї або іншою особою), допомога на поховання не виплачується.
Допомога на поховання виплачується через відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України у день звернення за допомогою на поховання.
Разові доручення дійсні до кінця місця, у якому вони були виписані.
Недоотримана пенсія у зв’язку зі смертю пенсіонера
Пенсія, яка належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті пенсіонера, незалежно від дати смерті.
Протягом шести місяців від дня смерті пенсіонера недоотримана пенсія виплачується членам його сім’ї, які проживали разом з померлим на день його смерті.
До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: відповідна заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують родинні стосунки, та документи про спільне проживання з померлим.
Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.
Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.
Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером. Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії ділиться між заявниками порівну.
Після шести місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону. Недоотримана пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку.
Людмила Радковська
Начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №1
ТО УПФУ Тернопільської області