Тернопільська міська рада інформує

  • Video
    Звіт міського голови Тернополя Сергія Надала за 2023 рік

ЗАЯВА про визначення обсягу розробки розділу «Охорона навколишнього природного середовища» в обсязі Звіту про стратегічну екологічну оцінку проекту містобудівної документації «Внесення змін до детального плану території житлового району «Південний» з визначенням житлового мікрорайону, обмеженого вул. Микулинецька, межа міста Тернополя від вул. Микулинецької вздовж залізничної колії, межа території «Індустріального парку», вул. Проектна - 202»

ЗАЯВА про визначення обсягу розробки розділу «Охорона навколишнього природного середовища» в обсязі Звіту про стратегічну екологічну оцінку проекту містобудівної документації «Внесення змін до детального плану території житлового району «Південний» з визначенням житлового мікрорайону, обмеженого вул. Микулинецька, межа міста Тернополя від вул. Микулинецької вздовж залізничної колії, межа території «Індустріального парку», вул. Проектна - 202»

Замовник: Тернопільська міська рада з залученням фінансових джерел організації, зацікавленої в розробленні містобудівної документації. Відповідальним за розроблення містобудівної документації згідно з рішенням Тернопільської міської ради від 19.04.2024 № 8/38/20 є товариство з обмеженою відповідальністю «ПОДІЛЛЯ-ЦУКОР». ТОВ «ПОДІЛЛЯЦУКОР» доручило виконання проекту Внесення змін до детального плану території ДП «ДІПРОМІСТО» (договір №543-02-2024 від 01.10.2024).

Виконавець: державне підприємство «Державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М. Білоконя (скорочена назва ДП «ДІПРОМІСТО»). Бульвар Лесі Українки, 26; м. Київ, 01133 (тел. (044) 2859409, admin@dipromisto. gov. ua). Вид та основні цілі документа державного планування, його зв'язок з іншими документами державного планування. Детальний план території/внесення змін до детального плану території є видом містобудівної документації на місцевому рівні, що розробляється з метою: уточнення у більш крупному масштабі положень генерального плану населеного пункту щодо формування принципів просторової організації території; параметрів забудови та ландшафтної організації території; встановлення червоних ліній та ліній регулювання забудови; визначення всіх планувальних обмежень використання території згідно з державними будівельними нормами та санітарногігієнічними нормами; визначення потреб у підприємствах та установах обслуговування, місць їх розташування тощо; уточнення містобудівних умов та обмежень згідно з планом зонування території;.

Склад та зміст проекту внесення змін до детального плану території визначається відповідно до ДБН Б.1.1-14:2021 «Склад та зміст містобудівної документації на місцевому рівні» з урахуванням вимог інших державних будівельних норм та стандартів України, що діють на момент укладання договору про розроблення містобудівної документації. Те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснювати процедури оцінки впливу на довкілля.

Стратегічна екологічна оцінка проекту містобудівної документації Внесення змін до детального плану території здійснюється для території проектування площею 53,5 га, яка визначена в межах кварталу, обмеженого вул. Микулинецька, межею міста Тернополя від вул. Микулинецька вздовж залізничної колії, межі території «Індустріального парку», вул. Проектна-202 (житлового району «Південний»).

Уточнення планувальної структури та визначення об’ємної композиції і параметрів забудови території здійснюються на підставі аналізу техніко-економічних показників існуючого і перспективного використання території, інвестиційних намірів щодо забудови, потреб у підприємствах та установах обслуговування і місць їх розташування, потреб розвитку інженерно-транспортної інфраструктури та інженерного забезпечення території з урахуванням дотримання нормативних параметрів комплексу планувальних обмежень. Детальний план території/внесення змін до детального плану території визначає територіальні (просторові) умови та умови інженерно-транспортного забезпечення території для реалізації видів діяльності або об’єктів, в т. ч. щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля через:

- визначення (уточнення) функціонального призначення території проектування та уточнення містобудівних умов та обмежень, зокрема: в частині необхідності дотримання планувальних обмежень та режимів господарської діяльності в їх межах, (що може включати визначення класу шкідливості перспективного підприємства та ділянок в його межах, придатних для розміщення стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря);

- визначення перспективних об’ємів теплопостачання та виду джерел теплопостачання;

- визначення необхідної кількості місць тимчасового та постійного зберігання автотранспортних засобів та їх дислокацію на території проектування;

- визначення схеми очищення стічних побутових та дощових вод, в т.ч. місце розташування допоміжних та основних споруд очищення стічних вод;

- визначення схеми та головних споруд в сфері управління відходами.

Екологічні проблеми, що мають відношення до проекту ДПТ є: наявність окремих ділянок житлової та прирівняної до неї забудови що розташовані поруч з ділянками виробничокомунальних територій, що створює ризики шкідливих впливів на ділянки сельбищної зони; необхідність розвитку вуличної мережі, місць постійного зберігання автотранспортних засобів; недостатній рівень охоплення землевпорядною документацією з встановлення меж окремих земельних ділянок природоохоронного, рекреаційного призначення із внесенням ділянок до державного земельного кадастру та винесенням їх меж в натуру; недостатній рівень поводження з твердими побутовими відходами і утворення стихійних звалищ сміття; наявність ділянок з проявом екзогенних геологічних процесів що погіршують умови життєдіяльності населення; недостатній рівень розвитку та удосконалення інженерної інфраструктури території, модернізації та розвитку систем централізованого водопостачання та водовідведення території проектування, реконструкції та розвиток мереж зливової каналізації, будівництва очисних споруд у місцях випуску зливової каналізації, що негативно впливає на стан поверхневих вод та гідрогеологічного середовища території.

Напрямками охорони довкілля, у тому числі здоров’я населення, при реалізації проектних рішень внесення змін до ДПТ можуть бути: функціонально-планувальна організація території з урахуванням забезпечення санітарно-гігієнічної сумісності сельбищних, виробничих та ландшафтно-рекреаційних територій в межах території проектування; удосконалення вуличної мережі в межах кварталів; визначення принципових напрямків з очищення господарсько-побутових стоків та санітарного очищення території відповідно до перспективних об’ємів їх утворення; визначення комплексу заходів з інженерної підготовки та благоустрою території; визначення ділянок розвитку перспективних зелених насаджень загального користування, спеціального призначення.

Ймовірні наслідки:

а) для довкілля, у тому числі для здоров’я населення: Внесення змін до детального плану території населеного пункту передбачає прийнятті комплексу проектних рішень, реалізація яких в певній мірі змінює вигляд міського середовища та може мати різного ступеню вплив на стан окремих компонентів довкілля та здоров’я населення. Виконання стратегічної екологічної оцінки проекту передбачає аналіз та оцінку ймовірних наслідків та ризиків реалізації проектних рішень на окремі компоненти довкілля, такі як атмосферне повітря, ґрунти, водні ресурси, біорізноманіття, оцінку загального впливу на умови життєдіяльності та здоров’я населення.

б) для територій з природоохоронним статусом:

Земельна ділянка яка розглядається проектом Внесення змін до детального плану території знаходиться поза межами існуючих об’єктів та територій природно-заповідного фонду.

На території проектування відсутні:

- ділянки, що є частиною об’єкту Смарагдової мережі України, що створюється в державі;

- ділянки, які входять або передбачаються до включення до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, які охороняються Рамсарською конвенцією;

- ділянки, що є частиною біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера»;

- об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та об’єкти-кандидати на включення до цього списку.

Вплив на зазначені територій з природоохоронним статусом не очікується.

З метою збереження та відновлення природних екосистем для міста розроблена Схема екомережі м. Тернопіль, затверджена рішенням Тернопільської міської ради від 16.12.2011 № 6/16/26. Західна частина території проектування відноситься до складових структурних елементів локальної екомережі м. Тернополя, а саме частиною буферної території. Ймовірний вплив на зазначені території з природоохоронним статусом залежить від проектних просторово-планувальних рішень щодо параметрів забудови та ландшафтної організації території у порівнянні з існуючим станом містобудівної ситуації, що потребує аналізу при розробленні стратегічної екологічної оцінки, яка буде виконуватись паралельно з розробкою проекту містобудівної документації.

в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення: Зважаючи на географічне положення м. Тернопіль та розташування ділянки яка розглядається проектом на відстані близько 150 км від найближчої сусідньої держави транскордонні наслідки реалізації проектних рішень для довкілля, у тому числі здоров’я населення, не очікуються.

Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо детальний план території не буде затверджено.

Зважаючи на комплексність рішень проекту внесення змін до детального плану території, які уточнюють рішення чинної містобудівної документації вищого порядку, щодо формування планувальної організації забудови в південній периферійній частини міста в тому числі на ділянках колишніх виробничих територій що припинили функціонування, можливий розгляд територіальних альтернатив щодо визначення функціонального використання окремих частин в межах території проектування, враховуючи, що територія має незначний відсоток містобудівного освоєння.

Загальною альтернативою проекту детального плану території, рішення про розроблення якого прийнято, є його незатвердження. В рамках стратегічної екологічної оцінки передбачено розгляд нульового сценарію.

Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки.

Предметом стратегічної екологічної оцінки є проектні рішення містобудівної документації, їх потенційний вплив на стан довкілля та здоров’я населення.

З огляду на склад та зміст внесення змін до детального плану території, ключове значення у виконанні стратегічної екологічної оцінки матимуть методи стратегічного аналізу. Зокрема, буде застосований аналіз контексту і вихідних даних стратегічного планування, який передбачає огляд поточних тенденцій розвитку, які потрібно взяти до уваги, обмеження та можливості майбутнього розвитку, та інші питання, які мають вирішуватись в складі проекту внесення змін до детального плану території. Застосування цільового аналізу при проведенні стратегічної екологічної оцінки дозволить встановити відповідність рішень детального плану території загальним цілям охорони довкілля та забезпечення безпечного для здоров’я населення середовища існування, що встановлені на місцевому та регіональному рівнях. Важливу роль відіграє аналіз на відповідність містобудівної документації вимогам державних будівельних норм, санітарних норм і правил, законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. Він передбачає дослідження територіальних умов реалізації рішень внесення змін до детального плану території в частині функціонального використання окремих ділянок з урахуванням планувальних обмежень та встановлених особливих режимів господарського використання територій.

Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документу державного планування.

В процесі виконання стратегічної екологічної оцінки передбачається розглянути запровадження заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення можливих негативних наслідків реалізації рішень проекту на довкілля та стан здоров’я населення по наступним напрямках:

- формування раціональної планувальної структури території в умовах нового будівництва з урахуванням потреб забезпечення інженерно-транспортною інфраструктурою та створення системи зелених насаджень різного призначення, дотримання нормативних параметрів планувальних обмежень;

- висвітлення завдань в сфері охорони довкілля та здоров’я населення, які необхідно вирішити на наступних стадіях проектування для реалізації рішень проекту документа державного планування;

- оптимізація функціонально-планувальної організації об'єктів житлово-громадської забудови та споруд і мереж інженерно-транспортної інфраструктури та забезпечення їх санітарно-гігієнічної сумісності;

- забезпечення території об’єктами соціального обслуговування, спортивних та ігрових майданчиків;

- раціональна організація транспортного обслуговування, визначення місць використання підземного простору для забезпечення паркувальними місцями та місцями постійного зберігання автотранспортних засобів;

- забезпечення санітарного очищення території із дотриманням вимог щодо роздільного збирання сміття та його послідуючим видаленням;

- забезпечення території інженерними мережами комунальних систем тепло-, газо-, електропостачання, водопостачання та каналізації, зливової каналізації;

- визначення за потреби оптимальних заходів інженерної підготовки та захисту території.

Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку.

Структура звіту про стратегічну екологічну оцінку передбачається відповідно до пунктів, визначених статтею 11, Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання: зауваження і пропозиції громадськості до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту Внесення змін до детального плану території, подаються до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради (46001, м. Тернопіль, вул. Миколая Коперника, 1, ел.пошта: arhtern@ukr.net, тел.(067) 4473280). Строк подання зауважень і пропозицій становить 15 днів з дати публікації та оприлюднення даної заяви.

Примітка: Відповідно до ст.1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку»: громадськість - одна чи більше фізичних або юридичних осіб, їх об’єднання, організації або групи, зареєстровані на території, на яку поширюється дія документа стратегічного планування (в даному випадку територія, обмежена вул. Микулинецька, межа міста Тернополя від вул. Микулинецької вздовж залізничної колії, межа території «Індустріального парку», вул. Проектна - 202 відповідно до схеми Внесення змін до детального плану території (додається).