Тернопільська міська рада інформує

  • Video
    Публічне представлення інформації про виконання бюджету Тернопільської громади за 2024 рік

Про бюджет Тернопільської міської територіальної громади на 2026 рік

Керуючись  Бюджетним  кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та враховуючи висновки постійних комісій міської ради, Тернопільська міська рада

ВИРІШИЛА :

1. Визначити на 2026 рік:

доходи бюджету громади у сумі 4 005 188 573 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету громади – 3 879 482 300 гривень та доходи спеціального фонду бюджету громади – 125 706 273 гривень,  згідно з додатком 1 до цього рішення;

видатки бюджету громади у сумі 4 469 342 274 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету громади –  3 527 858 543 гривень та видатки спеціального фонду бюджету громади –  941 483 731 гривень;

повернення кредитів до бюджету громади у сумі 250 000 гривень, у тому числі  повернення кредитів до загального фонду бюджету громади – 0 гривень  та повернення кредитів  до спеціального фонду бюджету громади  – 250 000 гривень; 

надання кредитів з бюджету громади  у сумі 57 654 237 гривень, у тому числі надання кредитів із загального фонду бюджету громади  2 000 000 гривень та надання кредитів із спеціального фонду бюджету громади   55 654 237 гривень;

профіцит за загальним фондом бюджету громади у сумі   349 623 757 гривень, згідно з додатком 2 до цього рішення ;

дефіцит за спеціальним фондом бюджету громади у сумі  871 181 695 гривень, згідно з додатком 2 до цього рішення;

оборотний залишок бюджетних коштів бюджету громади у розмірі  300 000 гривень, що становить - 0,009 відсотків видатків загального фонду бюджету громади, визначених цим пунктом;

резервний фонд бюджету громади у розмірі 82 169 561 гривень, що становить 2,33 відсотків видатків загального фонду бюджету громади, визначених цим пунктом.

2. Затвердити   бюджетні   призначення   головним   розпорядникам   коштів  бюджету громади на 2026 рік у розрізі  відповідальних  виконавців за бюджетними програмами,  згідно з додатками 3, 4 до цього рішення.

3. Затвердити на 2026 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.

4. Затвердити на 2026 рік обсяги публічних інвестицій у розрізі публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій згідно з додатком 6 до цього рішення.

5. Затвердити розподіл витрат бюджету громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі  1 616 407 606 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.

6. Установити, що у загальному фонді бюджету громади  на 2026 рік:

1) до доходів загального фонду бюджету громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України та трансферти, визначені статтями 97, 101 Бюджетного кодексу України (крім субвенцій, визначених статтею 69-1 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України); 

2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 4 частини 1  статті 15 , частини  1 статті 72  Бюджетного кодексу України;

3) джерелами формування у частині кредитування є надходження, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України.

7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету громади  на 2026 рік:

1) у частині доходів є надходження, визначені статтями 69-1 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України;

2) у частині фінансування є надходження, передбачені, пунктами 9, 10 частини 1 статті 71, частиною  2 статті 72 Бюджетного кодексу України;

3) у частині кредитування є надходження від повернення кредитів, визначені пунктом  11 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України та пунктом 10  частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.

8. Установити, що у 2026 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету громади  згідно з відповідними пунктами частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених частиною 2 статті 71 Бюджетного кодексу України.

9. Визначити :

-  у 2026 році  граничний обсяг  надання гарантій в сумі 100 000 000 гривень;

 - на 31 грудня 2026 року граничний обсяг місцевого боргу у сумі 1 490 949 196  гривень;

- на 31 грудня 2026 року граничний обсяг гарантованого міською територіальною громадою боргу у сумі 310 883 015 гривень.

10. Установити, що у 2026 році місцеві гарантії можуть надаватись для забезпечення повного або часткового виконання боргових зобов’язань суб’єктів господарювання – резидентів України, що належать до комунального сектору економіки, розташовані на території громади та здійснюють реалізацію інвестиційних проєктів, метою яких є розвиток комунальної інфраструктури або впровадження ресурсозберігаючих технологій, із дотриманням норм статей 17,18,74 Бюджетного кодексу України (із змінами та доповненнями).

Комунальні підприємства, яким будуть надані місцеві гарантії, зобов’язані сплачувати плату за їх отримання, без надання майнового або іншого забезпечення.

Установити на 2026 рік:

-  для КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» плату за отримання місцевої гарантії у розмірі 1,00 грн на місяць відповідно до Договору гарантії, відшкодування та підтримки проєкту «Модернізація системи теплопостачання міста Тернопіль», укладеного між Тернопільською міською радою та Європейським банком реконструкції та розвитку від 09.07.2014р. (із внесеними змінами 07.08.2018);

-  для комунального підприємства «Тернопільелектротранс» Тернопільської міської ради  плату за отримання місцевої гарантії у розмірі 1,00 грн на місяць   відповідно до Договору гарантії, відшкодування та підтримки проєкту «Проєкт модернізації громадського тролейбусного транспорту у м. Тернопіль в рамках програми RLF», укладеного між Тернопільською міською радою та Європейським банком реконструкції та розвитку від 03.07.2025.

11. Визначити на 2026 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету громади  видатки загального фонду на:   

- оплату праці працівників бюджетних установ;

- нарахування на заробітну плату ;

- придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів ;

- забезпечення продуктами харчування ;

- оплату комунальних послуг та енергоносіїв ;

- обслуговування місцевого боргу ;

- соціальне забезпечення;

- поточні трансферти місцевим бюджетам;

- підготовку кадрів закладами фахової передвищої та вищої освіти;

- забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування;

- компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла;

- оплату послуг з охорони  комунальних закладів культури;

- оплату енергосервісу.

12. Відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України надати право фінансовому управлінню міської ради на здійснення в межах поточного бюджетного періоду:

-  розміщення на конкурсних засадах тимчасово вільних коштів бюджету громади на депозитах або шляхом придбання цінних паперів, емітованих міською радою, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду, а також шляхом придбання державних цінних паперів (військових облігацій), із подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду;

-  здійснення за дорученням  міської ради місцевих запозичень у межах, визначених рішенням  про бюджет Тернопільської міської територіальної громади на 2026 рік.

13. Надати право фінансовому управлінню отримувати позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету громади, пов'язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах, без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов'язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, відповідно до статей 43, 73 Бюджетного кодексу України.

14. Головним розпорядникам коштів  забезпечити  виконання норм Бюджетного кодексу України стосовно:

1) затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цього  рішення;

2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та здійснення оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;

3) здійснення контролю за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету, а також кредитів (позик), отриманих міською територіальною громадою, та коштів, наданих під місцеві гарантії;

4) забезпечення доступності інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:

здійснення публічного представлення та оприлюднення інформації про виконання бюджетних програм та показників, бюджетні призначення щодо яких визначено цим рішенням,  відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2026 року;

оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;

5) взяття бюджетних зобов’язань, довгострокових зобов’язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету;

6) забезпечення у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі. 

15. Надати право фінансовому управлінню міської ради в процесі виконання бюджету громади, у виняткових випадках, за обґрунтованим поданням головного розпорядника коштів, здійснювати перерозподіл видатків за кодами програмної класифікації в розрізі економічної класифікації в межах загального обсягу його бюджетних призначень окремо по загальному та спеціальному фондах  місцевого бюджету. Перерозподіл бюджетних призначень за кодами програмної класифікації у межах загального обсягу головного розпорядника коштів бюджету громади, збільшення бюджетних призначень на видатки розвитку за рахунок зменшення бюджетних призначень по інших видатках споживання окремо по загальному та спеціальному фондах бюджету здійснювати за рішенням виконавчого комітету міської ради за погодженням з постійною комісією міської ради з питань  бюджету та фінансів. 

16. Надати право виконавчому комітету протягом бюджетного року здійснювати збільшення або зменшення обсягів трансфертів з інших бюджетів, іншим бюджетам, надходжень в рамках програм допомоги від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, за погодженням з постійною комісією  міської ради з питань бюджету та фінансів, з наступним затвердженням міською радою.

17. Установити, що з 01.01.2026 року комунальні унітарні підприємства та їх об’єднання, які зареєстровані на території громади, засновником яких є міська рада та  перебувають на загальній системі оподаткування, сплачують частину прибутку (доходу), розрахованого згідно Положень (стандартів) бухгалтерського обліку за ставками  у розмірах:

- комунальні підприємства, що здійснюють діяльність по забезпеченню послугами централізованого водопостачання холодної води та централізованого водовідведення та належного функціонування і технічного стану об’єктів водопроводу, каналізації та водопровідно - каналізаційних мереж  -  0 відсотків;

- комунальні підприємства, що здійснюють діяльність із постачання теплової енергії, забезпечення  послугами  з централізованого опалення та  централізованого постачання гарячої води  – 0 відсотків;

-  інші  підприємства  -  30 відсотків.

Відрахування частини чистого прибутку (доходу) здійснюється комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, що належать до комунальної власності громади, відповідно до Порядку, затвердженого рішенням міської ради.

Інформацію про нарахування та сплату частини прибутку (доходу) комунальні підприємства подають до фінансового управління міської ради у терміни, передбачені  статтею 57  Податкового кодексу України.

18. Внески у статутний капітал комунальних підприємств Тернопільської міської ради здійснювати, в тому числі шляхом перерахування коштів на банківські рахунки підприємств, без включення їх до мережі одержувачів  бюджетних коштів.

19. Дане рішення набирає чинності з 1 січня 2026 року.

20. Додатки  1-7  до цього рішення є його невід'ємною частиною.

21. Затвердити інформацію «Розподіл коштів бюджету розвитку Тернопільської міської територіальної громади на 2026 рік», що є невід’ємною частиною додатку «Розподіл видатків місцевого бюджету на 2026 рік».

22. Управлінню цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ міської ради забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України.

23. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та постійну комісію міської ради з питань бюджету та фінансів.

Додатки

Пояснювальна записка