Тернопільська міська рада інформує

  • Video
    Публічне представлення інформації про виконання бюджету Тернопільської громади за 2024 рік

Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. Свірському Т.В.

Тернопільською міською радою розглянуто заяву гр. Свірського Тараса Володимировича (адреса проживання вул. Покрови, 14a/_ м. Тернопіль), подану у відділ звернень та контролю документообігу Тернопільської міської ради  із реєстраційним номером С-10479 від 08.05.2026 із проханням  безоплатно передати  у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд із земель комунальної власності, орієнтовною площею 0,1 гектара, яка, згідно даних Публічної кадастрової карти України, розташована поруч земельної ділянки під кадастровим номером 6110100000:14:002:0299 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.

Під час розгляду заяви  гр. Свірського Тараса Володимировича та доданих до неї документів, а саме: копія графічних матеріалів, отриманих з Публічної кадастрової карти України, щодо розташування земельної ділянки, аналізу фактичних обставин справи, їх детальної правової оцінки з урахуванням наявного нормативного регулювання встановлено невідповідність вимогам законів (підпункту 5 пункту 27 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закону України «Про адміністративні послуги», що підтверджується наступним.

На момент звернення гр. Свірського Тараса Володимировича до міської ради, так станом і на сьогодні в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану».

Загальновідомою є обставина введення Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 24 лютого 2022 року воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації. Воєнний стан триває і станом на даний час.

Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема, до Земельного кодексу України.

Вказаним законом розділ X Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням особливостей, визначених, зокрема, у підпункті 5 пункту 27, де вказано, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану забороняється.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності та надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земель.

Наведене підтверджується також постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2024 у справі №500/7012/23 за позовом Свірського Тараса Володимировича стосовно даної земельної ділянки.

Відтак вбачається, що заява гр. Свірського Тараса Володимировича не підлягає до задоволення в силу вимог підпункту 5 пункту 27 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією за законами України.

Відповідно до частині 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Законом, який визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг є Закон України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012  №5203-VI (далі- Закон №5203-VI). 

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №5203-VI адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Згідно статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про звернення громадян», «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Настанови у сфері якості Тернопільської міської ради, рішенням виконавчого комітету міської ради від 04.05.2016 №376 (із внесеними змінами та доповненнями) затверджено реєстр адміністративних послуг виконавчих органів Тернопільської міської ради. Згідно даного Реєстру надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (А-25-01) є адміністративною послугою.

Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

У свою чергу згідно із пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до норм статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, серед іншого, належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частинами шостою та  сьомою статті 118 Земельного кодексу України регламентовано, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Враховуючи зазначене, керуючись ст.12, 17-2, 118, 122,  підпунктом 5 пункту 27 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про адміністративну процедуру», «Про адміністративні послуги», враховуючи висновки постійних комісій міської ради з питань містобудування, з питань регулювання земельних відносин та екології, міська рада

ВИРІШИЛА:

1.Відмовити гр. Свірському Тарасу Володимировичу (РНОКПП) в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1 га, яка згідно з даними Публічної кадастрової карти України розташована поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 6110100000:14:002:0299.

2.Дане рішення вважається доведеним до відома заявника та набирає чинності з дня його публічного оголошення шляхом оприлюднення на офіційному вебсайті міської ради.

3.Дане рішення може бути оскаржено відповідно до вимог статей 78, 79, 80 Закону України «Про адміністративну процедуру» у судовому порядку.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії міської ради з питань містобудування, з питань регулювання земельних відносин та екології.